Карл Линей – учение за еволюцията на организмите

За по – лесното обхващане и изучаване на огромния брой вече описани растения и животни се явява нужда те да бъдат систематизирани. Като най – добра била призната и получила широко разпространение системата на растенията и животинският св

2010-08-21 08:04:10
Карл Линей – учение за еволюцията на организмите
За по – лесното обхващане и изучаване на огромния брой вече описани растения и животни се явява нужда те да бъдат систематизирани.
Като най – добра била призната и получила широко разпространение системата на растенията и животинският свят, създадена през ХVІІІ век от шведския учен Карл Линей.
Той групира организмите по няколко несъществени белега. Така при растенията той взема за основа броя и положението на тичинките и плодниците в цвета. По такъв начин Линей събира в една група често родствено отдалечени растения, например люляка, върбата и други, които имат по две тичинки. И обратното – близкородствени форми поставя в съвсем различни групи. Напримир растенията от семейство житни той слага в три различни класа и т.н. Затова системата на Линей е изкуствена.
 
Линей описал и разпределил известните му 10 000 вида растения в 24 класа. Той въвел двойното наименование на растенията и животните, като си послужил с латински имена, които и сега се използват в науката. Първото име е родственото, а второто – видовото, като например Populus dlba (бяла топола) и Populus tremula (трепетлика),  Canis lupus (вълк) и   Canis familiaris (куче).
 
Линей разделя животните в шест класа: бозайници, птици, земноводни, риби, насекоми и червеи. Към земноводните той отнася жабите и змиите, а по – късно разделя този клас на земноводни и влечуги. Към класа червеи, освен червеите, той отнася всички безгръбначни животни. Човекът, заедно с маймуните, Линей отнася към разреда антропоиди, което говори, че той е схващал съществуващото родство между чавека и маймуните.
 
Според Линей в природата съществуват толкова видове, колкото са били създадени първоначално от твореца.
 
Идеята за неизменимостта на видовете животни и растения преди и по време на  Линей (ХVІІ-ХVІІІ век) е общоприета. Към нея се присъединяват всички учени и изследователи на природата. Тази идея е тясно свързана с възгледа за целесъобразното устройство на организмите. Според този възглед относителната целесъобразност в устройството на живите същества, т.е. приспособеността им към жизнените условия, се обяснява телеологически (учение, според което всичко в света е създадено с някаква цел). По отношение на организмите това означава, че всеки организъм е създаден от бога с определена цел и заема определено място в природата. Автор: Александър Ненов

КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия